Tätä nuorta maalivahtia Liverpool ja Manchester City jahtaavat
Kuva: Getty Images
Englannin Valioliigan kaksi suurseuraa on Real Sociedarin maalivahdin Geronimo Rullin perässä, kertoo football-espana-sivusto.
Sivuston mukaan Liverpoolin päävalmentaja Jürgen Klopp ei ole vakuuttunut belgialaismolari Simon Mignoletin esityksistä, vaikka koppari tekikin muutama kuukausi sitten viisivuotisen jatkosopimuksen Anfieldille.
Tiettävästi Manchester Cityn päävalmentajaksi siirtyvä Pep Guardiola on puolestaan hämmästynyt Rullin kyvystä pelata palloa jalalla 16-alueen ulkopuolella, minkä takia luotsi haluaa 23-vuotiaan veskarin riveihinsä.
Tämän ja viime kauden Rulli on viettänyt lainalla Real Sociedadissa Espanjan pääsarjassa hänen uruguaylaisesta emoseurastaan Deportivo Maldonadosta. Viime kaudella pelejä kertyi 22, kuluvalla kaudella hän on pelannut kahta vajaat kaikki ottelut.
Rullin uskotaan kuuluvan Argentiinan joukkueeseen Rion olympialaisissa. Maaliskuussa hänet kutsuttiin A-maaotteluihin Ecuadoria ja El Salvadoria vastaan, mutta hän ei pelannut kummassakaan pelissä.
Maldanadolla on mahdollisuus käyttää optionsa Rulliin kauden jälkeen. Sen jälkeen seura voi halutessaan myydä hänet.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen