Tätä et varmasti tiennyt seitsenkertaisen mestarivalmentajan nikseistä
Kuva: Juha Tamminen
Päävalmentajana neljä ja apuvalmentajana kolme Suomen mestaruutta voittanut Kari Jalonen on yksi SM-liigan menestyneimpiä päävalmentajia.
IFK:n Jalonen luotsasi mestaruuteen keväällä 2011. Mestariluotsin omistautuminen ja työmoraali teki pelaajiin vaikutuksen.
– Pedantti äijä. Kuuden tai puoli seitsemän aikaan tuli jo hallille. Koko valmennustiimin oli oltava paikalla. Ei jättänyt mitään kiveä kääntämättä, muistelee 120 tarinaa IFK:sta sarjassa maalivahti Juuso Riksman.
– Kojolla oli hauska tapa. Aloitettiin päivä aina joko Kojon tarinalla tai joku pelaaja sai kertoa jostain. Harvemmin ne olivat mitään jääkiekkoon liittyvää. Se oli hauska tapa. Ennen kun ruvettiin hommiin, niin pieni hengähdystauko jääkiekosta, muistelee Lennart Petrell.
Katso koko tarina kokonaisuudessaan IFK:n verkkosivuilta.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä