Tapparan tähtihankinta avautuu Aamulehdelle raskaasta viime talvesta

Tappara julkaisi torstaina seitsemän uutta pelaajahankintaa ja yksi kovimmista nimistä on toissa kauden liigatulokas Otso Rantakari. Rantakarille kausi 2014-2015 oli erinomainen, mutta mennyt talvi oli täynnä hankaluuksia.
Rantakari edusti Bluesia, joka joutui myymään pelaajan toisensa perään rahavaikeuksien vuoksi.
– Se oli kaikille raskasta ja epävarmaa aikaa. Joka aamu oli epävarma olo, kun meni hallille. Meillä oli kuitenkin hieno joukkue. Mitä rajummin meitä kohdeltiin, sitä enemmän halusimme näyttää kaikille, Rantakari kertoo Aamulehdessä.
Tammikuun puolivälissä Rantakari siirtyi Ruotsiin MoDon riveihin. Kausi päättyi Rantakarin osalta karmaisevasti, kun MoDo tippui sarjaporrasta alemmaksi suomalaisen kiekonmenetyksen jälkeen ratkaisevan ottelun jatkoajalla.
– Tämmöisissä tilanteissa on kaksi vaihtoehtoa. Ottaa opikseen tai murehtia loppuikänsä. Minä valitsin ensimmäisen, Rantakari korostaa Aamulehdelle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon