Tapparan ex-pomolle hieno tunnustus
Euroopan jääkiekkoseurojen liitto E.H.C. ja Wanda Sports Groupiin kuuluva Infront ovat nimenneet Tapparaa pitkään johtaneen Mikko Leinosen ensimmäisen Infront Leadership Awardin voittajaksi. Palkinnolla huomioidaan erityistä loistaviin kaupallisiin ja sosiaalisiin saavutuksiin perustuvaa johtajuutta eurooppalaisessa seurajääkiekossa.
Vuonna 1999 Tapparan taustayhtiön Tamhockey Oy:n toimitusjohtajaksi tullut Leinonen kolminkertaisti yrityksen liikevaihdon, piti seuran taloudellisesti voitollisena ja oli kasvattamassa yleisömääriä niin koti- kuin vieraspeleissä. Hän oli myös yksi avainjäsenistä perustamassa Champions Hockey Leagueta, jossa Tappara on ollut mukana turnauksen alusta saakka.
Voittajan valitsi paneeli, johon kuului edustajia Infrontista. E.H.C.:stä, Champions Hockey Leaguesta ja Hockey Europesta.
Lähde: Tapparan verkkosivut
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan