Tapparan ex-pomolle hieno tunnustus
Euroopan jääkiekkoseurojen liitto E.H.C. ja Wanda Sports Groupiin kuuluva Infront ovat nimenneet Tapparaa pitkään johtaneen Mikko Leinosen ensimmäisen Infront Leadership Awardin voittajaksi. Palkinnolla huomioidaan erityistä loistaviin kaupallisiin ja sosiaalisiin saavutuksiin perustuvaa johtajuutta eurooppalaisessa seurajääkiekossa.
Vuonna 1999 Tapparan taustayhtiön Tamhockey Oy:n toimitusjohtajaksi tullut Leinonen kolminkertaisti yrityksen liikevaihdon, piti seuran taloudellisesti voitollisena ja oli kasvattamassa yleisömääriä niin koti- kuin vieraspeleissä. Hän oli myös yksi avainjäsenistä perustamassa Champions Hockey Leagueta, jossa Tappara on ollut mukana turnauksen alusta saakka.
Voittajan valitsi paneeli, johon kuului edustajia Infrontista. E.H.C.:stä, Champions Hockey Leaguesta ja Hockey Europesta.
Lähde: Tapparan verkkosivut
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen