Tanskalaislegenda Michael Laudrup: ”Vuodet vierivät, haluan tehdä muutakin kuin valmentaa”
Kuva: Getty Images
Tanskan kaikkien aikojen tähtipelaajiin kuuluva Michael Laudrup hyppäsi käytännössä suoraan pelikentältä vaihtopenkille ja on valmentanut aktiiviuransa päättymisestä lähtien. Nyt alkaa kuitenkin riittää.
Nykyisin Qatarissa valmentava Laudrup ei aio enää palata Eurooppaan valmentamaan, eikä omien sanojensa mukaan jatka pitkään missään muuallakaan.
– Olen valmentajana loppumetreillä, tämä pesti Qatarissa on viimeiseni tai viimeistä edelliseni. Täytän kesällä 54 ja kun lopetin pelaamisen vuonna 1998, en ikinä ajatellut että valmentaisin näin kauan, Laudrup sanoo Marcalle.
Laudrupin mukaan valmentajan työ on paitsi raskasta, monella tapaa myös tylsää kaavan toistuessa samana päivästä, viikosta ja kuukaudesta toiseen.
– Harjoittelua, matkustamista, heräämisiä ja mitä eniten inhoan odottamista – lentokentällä, bussissa stadionilla, hotelleissa ennen otteluita. Sitten samat buffet-ruoat ravintoloissa, tämä on väsyttävää. Haluan tehdä elämässä muitakin asioita, vuodet vierivät.
LUE MYÖS:
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan