Tanskalaislegenda Michael Laudrup: ”Vuodet vierivät, haluan tehdä muutakin kuin valmentaa”

Tanskan kaikkien aikojen tähtipelaajiin kuuluva Michael Laudrup hyppäsi käytännössä suoraan pelikentältä vaihtopenkille ja on valmentanut aktiiviuransa päättymisestä lähtien. Nyt alkaa kuitenkin riittää.
Nykyisin Qatarissa valmentava Laudrup ei aio enää palata Eurooppaan valmentamaan, eikä omien sanojensa mukaan jatka pitkään missään muuallakaan.
– Olen valmentajana loppumetreillä, tämä pesti Qatarissa on viimeiseni tai viimeistä edelliseni. Täytän kesällä 54 ja kun lopetin pelaamisen vuonna 1998, en ikinä ajatellut että valmentaisin näin kauan, Laudrup sanoo Marcalle.
Laudrupin mukaan valmentajan työ on paitsi raskasta, monella tapaa myös tylsää kaavan toistuessa samana päivästä, viikosta ja kuukaudesta toiseen.
– Harjoittelua, matkustamista, heräämisiä ja mitä eniten inhoan odottamista – lentokentällä, bussissa stadionilla, hotelleissa ennen otteluita. Sitten samat buffet-ruoat ravintoloissa, tämä on väsyttävää. Haluan tehdä elämässä muitakin asioita, vuodet vierivät.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa