Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
Mestiksessä pelaava Rovaniemen Kiekko tiedotti maanantaina, että seuran päävalmentajana kolme ja puoli vuotta toimineen Petteri Hirvosen sopimus on purettu yhteisymmärryksessä Hirvosen aloitteesta.
Samalla RoKi kertoi, että valmennusvastuuta kantaa toistaiseksi vasta 24-vuotias Benjamin Laurinkari apunaan maalivahti -ja fysiikkavalmentaja Juha Soronen.
Äkkiseltään on vaikea muistella, koska suomalaisessa jääkiekon huippusarjassa olisi nähty vastaavanlaista tilannetta, jossa 24-vuotias henkilö luotsaa joukkuetta ykköskoutsina. Tiettävästi Laurinkari on Mestiksen historian nuorin päävalmentaja.
Laurinkari pelasi RoKin paidassa Suomi-sarjaa kaudella 2013-14. Silloin hän teki 19 pelissä tehot 6+3. Edeltävänä kautena hän oli toiminut nuorten SM-liigassa pelanneen Jokipoikien kapteenina.
RoKi on tällä hetkellä Mestiksessä toiseksi viimeisenä.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun
- Sankari vietti tuplajuhlia – Helmarit voiton makuun
- Olipas lähellä – Suomelle silti huippusijoitus
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa