Taas yksi Huuhkajien pelaaja lopettaa!
Kuva: Juha Tamminen
Suomen jalkapallomaajoukkueen puolustaja Kari Arkivuo lopettaa maajoukkueuransa, hän kertoo Palloliiton Huuhkaja-tv:ssä.
– Varsinkin viime vuoden aikana päätös kypsyi. Päällimmäisenä syynä oli loukkaantumiset. Toiveissa olisi, että voisi panostaa enemmän seurajoukkueuraan ja perheelle jäisi enemmän aikaa, Arkivuo sanoi.
– Ei tämä tietysti helppo päätös ole. On haikeat fiilikset, koska on ollut mahtavaa pelata maajoukkueessa useamman vuoden. Nyt tuntui, että on hyvä aika lopettaa.
Arkivuo, 34, ehti pelata A-maajoukkueessa 56 ottelussa.
Huuhkajat uusiutuu rajusti seuraaviin EM-karsintoihin ja Uefa Nations Leagueen. Aiemmin lopettamispäätöksestään kertoivat myös runkopelaajat, kapteeni Niklas Moisander ja keskikentän ikitaistelija Perparim Hetemaj.
Huuhkajien luottopuolustaja Kari Arkivuo päättää komean maajoukkueuransa, jonka aikana hän pelasi 56 A-maaotttelua. Kiitos kaikesta Kallu
palloliitto.fi/videot/kari-ar… #Huuhkajat #Respect
LUE MYÖS:
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa
- Valtteri Bottas sai armahduksen!
- Suvi Minkkinen paukutteli ohi
- Olli Määttä kaupattiin – isompi vonkale huhuissa
- Liigacupin välieräparit selviävät torstaina
- Nyt se varmistui – ei tule Jussi Tapola HIFK:n johtoon
- Ihmepoika vauhdissa – konkariosastollakin osuttiin
- ”Ammattitauti” pilasi supertähden MM-kisat – mahdollisuudet heikkenivät
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa