Susijengin Alex Murphy hamuaa uutta nousua uudessa koulussa

Susijengin laituri Alex Murphy, 23, on saanut erityisluvan vaihtaa koulua kolmannen kerran yliopistouransa aikana.
206-senttisen Murphyn viime kausi meni pipariksi loukkaantumisen takia ja hän päätti jatkaa vielä koulun penkillä ja yliopistosarjan parketilla. Murphy siirtyy viimeiseksi NCAA-kaudekseen Floridasta Northeasternin yliopistoon.
Murphy pelasi Dukessa kaudella 2012/13, mutta siirtyi syksyllä 2013 isoveljensä Erik Murphyn jalanjäljissä Floridan yliopistoon. Saatuaan NCAA:n johdolta erikoisluvan pelata vielä yhden kauden NCAA:ssa Murphy siirtyi Northeasternin yliopistoon Bostoniin. Murphy on edustuskelpoinen välittömästi.
Alex Murphy debytoi Suomi-paidassa kesällä 2012 B-divisioonan EM-kisoissa, missä hän rekisteröi joukkueen parhaat 17,4 pistettä ja 6,6 levypalloa ottelua kohden. Kesällä 2015 Murphy oli puolestaan Suomen universiadijoukkueen ykkösnimi 20,0 pisteen ja 7,3 levypallon keskiarvoillaan. Alex Murphy kuului myös Susijengin harjoitusvahvuuteen kesällä 2016.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi