Suomen joukkueet viikonlopun talvilajien MM-osakilpailuihin valittu – konkari mukana

Maastohiihdon maailmancup jatkuu tulevana viikonloppuna Ruotsin Jällivaarassa. Kisaviikonlopun ohjelmassa on 10 kilometrin väliaikalähtökilpailut vapaalla hiihtotavalla sekä 4×7,5 kilometrin viestit. Suomi on nimennyt kilpailuihin 11 urheilijan joukkueen.
Yhdistetyn maailmancupissa kilpaillaan sekä naisten että miesten osalta Norjan Lillehammerissa. Yhdistetyn naiset avaavat maailmancup-kautensa kahdella osakilpailulla Gundersen-menetelmällä (HS98/5 km). Miesten maailmancup jatkuu Lillehammerissa kahdella osakilpailulla. Myös miesten kilpailut kilpaillaan Gundersen-menetelmällä. Ensimmäinen kilpailu hypätään HS98-mäestä ja toinen HS140-mäestä. Miehillä hiihtomatkana on tuttuun tapaan 10 kilometriä.
Mäkihypyn maailmancupissa kilpaillaan niin ikään Lillehammerissa. Naisten maailmancup-kiertueen avausviikonlopun ohjelmassa on kaksi osakilpailua HS98- ja HS140-mäestä. Miesten maailmancup jatkuu kahdella osakilpailulla (HS98 ja HS140).
Maastohiihto
Naiset
Rebecca Immonen, Jasmi Joensuu, Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski, Riitta-Liisa Roponen, Vilma Ryytty
Miehet
Oskari Hökkä, Miro Karppanen, Lauri Lepistö, Remi Lindholm, Markus Vuorela
Yhdistetty
Naiset
Minja Korhonen, Heta Hirvonen
Miehet
Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Wille Karhumaa, Arttu Mäkiaho
Mäkihyppy
Naiset
Julia Kykkänen, Jenny Rautionaho
Miehet
Antti Aalto, Eetu Nousiainen, Niko Kytösaho, Kasperi Valto
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa