Suomalaispettymys sprintin pariviestissä

Planicassa jatketaan MM-hiihtoja ilman suomalaismitaleita, kun suomalaisparivaljakot jäivät kauas kärjestä sunnuntain parisprinteissä.
Naisissa Suomea edustivat Jasmi Joensuu sekä Krista Pärmäkoski. Pärmäkoski piti Suomen vielä kärkitaistelussa neljännellä osuudella, mutta toisella omalla osuudellaan kärjen vauhdista pudonnut Joensuu menetti otteen. Pärmäkoski hyytyi myös päätösosuudella ja lopulta Suomi jäi kuudenneksi 40 sekuntia voittajajoukkue Ruotsista.
Miehissä tulos oli vielä synkempi, kun Joni Mäki ja Niilo Moilanen lähtivät ladulle. Suomi oli loputa 11. lähes minuutin voittaja Norjasta.
Ennakkosuosikit pitivät pintansa molemmilla matkoilla, kun Ruotsi juhli naisissa ja Norja miehissä. Naisissa mitalipallit täydensivät Norja ja USA sekä miehissä Italia ja Ranska.
Suomen mitalitili on kisoissa vielä avaamatta.
Kaikki kisatapahtumat ovat katsottavissa suorana Elisa Viihde Viaplayssa ja V sport –kanavilla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin