Suomalaiselle NHL-tähdelle jättimäinen sopimus – kus**etiinko häntä silti?
Kuva: Getty Images
Arizona Coyotesin Antti Raanta teki tällä viikolla kolmen vuoden jatkosopimuksen seuran kanssa.
Uusi diili nostaa raumalaisveskarin palkan yhdestä miljoonasta dollarista keskimäärin 4,25 miljoonaan dollariin. Raanta näytti diilin tehtyään onnelliselta. Syytäkin oli.
Tosiasia on kuitenkin, että Raanta olisi saanut kesällä vapaana agenttina paljon paremman sopimuksen. Varmuudella.
Raannan diili vertaantuu hyvin Carolina Hurricanesin Scott Darlingin viime vuonna tekemään neljän vuoden sopimukseen, joka tuo jenkkiveskarille 4,15 miljoonan dollarin keskiansiot.
Chicagossa kakkosveskarina noin 30 ottelun kausia pelannut Darling sai 28-vuotiaana tuon sopimuksen, vaikka hänellä ei ollut yhtä hyviä näyttöjä kuin Raannalta – joka kaiken lisäksi pelasi tällä sesongilla enemmän kuin Darling oli koskaan pelannut kaudessa (46 ottelua) ja vielä jenkkipelaajaa selvästi paremmin (torjuntaprosentti 93,0).
Seuraavat kolme vuotta ovat luultavasti Raannan uran huippuvuosia. Hän olisi voinut rahastaa niistä enemmänkin.
Toisaalta kaikesta näkee, että suomalainen viihtyy hyvin nykyseurassaan. Muutama miljoona sinne tai tänne, jos kaikki on hyvin Arizonan auringon alla.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä