Suomalaislegenda ihmettelee Patrik Laineen mediasuosiota: ”Kiinnostaa enemmän kuin presidentinvaalit”
Kuva: Getty Images
Keskustelu Tapparan 18-vuotiaan jääkiekkoilijan Patrik Laineen ympärillä on kiihtynyt viime viikkoina. Parhaillaan Pietarin MM-kisoissa Leijonissa pelaava Laine on noussut suomalaisyleisön suureen suosioon ennätysnopeasti.
Suomalaisen kiekkolegendan Matti Hagmanin mielestä media voisi huomioida Lainetta vähemmän, vaikka nuorukainen onkin poikkeuksellisen taitava myös ”Hakin” mielestä.
– Pikkasen saisi media rauhoittua. Tämä Laine-Matthews kiinnostaa enemmän kuin jonkun maan presidentinvaalit. Se hype on mennyt vähän överiksi, Hagman sanoi Leijonat.comille viitaten USA:n Auston Matthewsiin.
– Olin jo aikaisemmin todennut, että täytyy olla hemmetin hyvä, että menee muka draftissa Laineen edelle. Se riippuu myös siitä, millaista pelaajaa se ensimmäisenä varaava joukkue (Toronto) sitten hakee.
Hagman, 60, pelasi omalla urallaan neljät MM-kisat.
LUE MYÖS:
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu