Suomalainen NHL-tähtitorjuja ykkösehdokas parhaan maalivahdin palkintoon: ”Menestys mitataan mestaruuksilla”

Kuva: Getty Images
NHL:n runkosarja on päätöksellä päätetty, ja 24 joukkueen pudotuspelit odottavat hamassa tulevaisuudessa. Boston Bruinsin maalivahtikaksikko Tuukka Rask–Jaroslav Halak palkittiin runkosarjan vähiten maaleja päästäneenä maalivahtikaksikkona William M. Jennings Trophylla, eikä parhaalle maalivahdille jaettava Vezina Trophykaan ole kaukana Raskilta.
Rask on NHL.comin toimittajien ykkösehdokas palkintoon.
– Pyrin tekemään työni mahdollisimman hyvin joka ilta ja antaa mahdollisuuden voittoon. Sen jälkeen tulee, mitä tulee. Ehkä kun lopetan, katson taakseni, arvostan itseäni enemmän ja sitä, mitä tein, hän sanoo NHL.comille.
Rask voitti Vezina Trophyn vuonna 2014. Hän voitti Stanley Cupin Bostonissa 2011. Hän on ollut pelaavana maalivahtina finaaleissa vuosina 2013 ja -19.
– Tämä kaupunki tunnetaan mestaruuksien voittamisesta. Menestys mitataan mestaruuksilla ja olen päässyt finaaleihin kahdesti pelaavana maalivahtina. En voittanut, mutta siihen pisteeseen pääseminen on jo hieno saavutus. Ilmiselvästi olisi hienoa olla tunnettu noiden vuosien mestarina, mutta niin ei käynyt ja sen kanssa on elettävä. Olen pelannut hyvän uran tähän mennessä ja toivottavasti edessä on vielä muutamia vuosia ja ehkä mestaruuskin, Hän sanoi.
Raskin jälkeen seuraavaksi äänestyksessä tulivat Winnipeg Jetsin Connor Hellebuyck ja Tampa Bay Lightningin Andrei Vasilevski.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista