Suomalainen NHL-konkari näki vierestä kaikkien aikojen flopin: ”Hirmuinen lappu kouraan, ja katsottiin, pystyykö pelaamaan”

Yksi NHL:n kaikkien aikojen pahimmista flopeista oli vuonna 1993 ensimmäisenä varattu Alexandre Daigle. Ottawa Senators varasi Daiglen ja kiinnitti hänet viisivuotisella ja 12,25 miljoonan dollarin sopimuksella. Daiglesta ei kuitenkaan koskaan tullut NHL-tähteä.
– Hän oli just täyttänyt 18, kun hän teki sopimuksensa. Hän teki sen erittäin nuorena. Veikkaan, että siinä tuli ensimmäinen ongelma. En muista ihan tarkkaan, miten se meni, mutta se taisi olla niin, että hirmuinen lappu kouraan, ja sitten katsottiin, pystyykö hän pelaamaan, muistelee samaan aikaan Daiglen kanssa Ottawassa pelannut Janne Laukkanen Suplan Stanley Cup classics -podcastissa.
Laukkanen kertoo, että Ottawa toimi ikäänkuin nurinkurisesti Daiglen kanssa.
– Kaikilla muilla se meni niin, katsotaan, pystytkö pelaamaan, että sinulle voidaan maksaa, hän sanoo.
Laukkasen uran läpikäyvä haastattelu löytyy Suplasta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta