Steven Gerrard haluaa Jürgen Kloppille patsaan: ”Odotamme usein, että ihmiset vanhenevat, ennen kuin heidän saavutuksensa tunnustetaan”
Kuva: Getty Images
Liverpool on enää kahden voiton päässä Valioliigan mestaruudesta. Seuran legendaarisimpiin pelaajiin kuuluva Steven Gerrard on sitä mieltä, että manageri Jürgen Klopp ansaitsisi patsaan kaupunkiin saavutuksen ansiosta.
– Pitää muistaa, että kun Jürgen tuli Liverpooliin, ei seura ollut läheskään maan paras, ei edes neljän kärjessä, hän sanoo The Athletic -sivustolla.
Sir Kenny Dalglishilla on itsensä mukaan nimetty katsomonosa Anfieldilla, Bill Shanklyllä ja Bob Paisleylla patsaat ja perustaja John Houldingilla myös oma kunnianosoituksensa stadionilla
– Jürgen pitäisi palkita nyt. Odotamme jalkapallossa usein, että ihmiset vanhenevat, ennen kuin heidän saavutuksensa tunnustetaan, Gerrard sanoi.
– Tiedän, että omistajat eivät anna tämän tapahtua. Kun Jürgen tuo mestaruuden, heidän pitää alkaa suunnitella patsasta hänelle.
Everton-Liverpool -ottelu nähdään sunnuntaina V Sport -kanavalla ja Viaplayssa.
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille