Solskjaer puolustaa töpeksivää De Geaa: -Yksi häviö ei ole maailmanloppu
Manchester United pullahti ulos FA cupista pitkälti maalivahti David de Gean epävarman esityksen ansiosta. Chelsealle kärsityn 2-0-tappion molemmissa osumissa de Gealla oli sormensa vahvasti pelissä.
Manchester Unitedin norjalaismanageri Ole-Gunnar Solskjaer ei ole kuitenkaan heittämässä maalivahtiaan bussin alle.
– Pidämme tiukasti yhtä joukkueena. Olemme hävinneet aikaisemminkin isoja pelejä, yhden pelin häviäminen ei ole maailmanloppu, Solskjaer toppuuttelee.
Manageri luottaa maalivahtinsa mielen lujuuteen.
– Hänen pitää vain koota itsensä, esiintyä edukseen harjoituksissa ja olla valmiina seuraavaan peliin.
Manchester United taistelee tiukasti Chelsean ja Leicesterin kanssa Mestarien liigan paikasta. Tämän vuoksi Solskjaer kehottaa pelaajiaan unohtamaan edellisen tappion ja keskittyvän tulevaan.
– Kaikkein tärkeintä on nyt keskittyä kahteen jäljellä olevaan otteluun. Ensin West Hamia ja sitten Leicesteriä vastaan. Se on ainoa asia, missä fokuksemme voi tällä hetkellä olla, Solskjaer kertoi West Ham -ottelun lehdistötilaisuudessa.
Manchester Unitedin ja kaikkien muiden Valioliigajoukkueiden ottelut näet V Sport urheilukanavilta tai Viaplay.fi:stä.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä
- Max Verstappen käytti McLarenin toilailut hyväkseen – päätöskisaan herkulliset lähtökohdat
- Oscar Piastri kavensi eroa – vei sprinttikisan voiton
- Manchester United köysissä brittikenttien 53:nneksi ”parhaan” joukkueen kanssa
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Huuhkajat taipui Romanian vieraana
- IL: SM-liigan entiselle maalikuninkaalle tylyt lähtöpassit
- Suomalaisilla karmaiseva kauden startti
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan
- 748 koronatestiä, vain kuusi positiivista – Valioliigan paluu alkaa lupaavasti