Solskjaer puolustaa töpeksivää De Geaa: -Yksi häviö ei ole maailmanloppu
Manchester United pullahti ulos FA cupista pitkälti maalivahti David de Gean epävarman esityksen ansiosta. Chelsealle kärsityn 2-0-tappion molemmissa osumissa de Gealla oli sormensa vahvasti pelissä.
Manchester Unitedin norjalaismanageri Ole-Gunnar Solskjaer ei ole kuitenkaan heittämässä maalivahtiaan bussin alle.
– Pidämme tiukasti yhtä joukkueena. Olemme hävinneet aikaisemminkin isoja pelejä, yhden pelin häviäminen ei ole maailmanloppu, Solskjaer toppuuttelee.
Manageri luottaa maalivahtinsa mielen lujuuteen.
– Hänen pitää vain koota itsensä, esiintyä edukseen harjoituksissa ja olla valmiina seuraavaan peliin.
Manchester United taistelee tiukasti Chelsean ja Leicesterin kanssa Mestarien liigan paikasta. Tämän vuoksi Solskjaer kehottaa pelaajiaan unohtamaan edellisen tappion ja keskittyvän tulevaan.
– Kaikkein tärkeintä on nyt keskittyä kahteen jäljellä olevaan otteluun. Ensin West Hamia ja sitten Leicesteriä vastaan. Se on ainoa asia, missä fokuksemme voi tällä hetkellä olla, Solskjaer kertoi West Ham -ottelun lehdistötilaisuudessa.
Manchester Unitedin ja kaikkien muiden Valioliigajoukkueiden ottelut näet V Sport urheilukanavilta tai Viaplay.fi:stä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan