SM-liigan seuralle tärkeä kiinnitys – hyökkääjä asetti hurjan tavoitteen!
Liigan KooKoon kausi on jo käytännössä taputeltu. Kouvolalaiset katsovatkin jo tulevaisuuteen.
KooKoo ja hyökkääjä Sami Tamminen, 20, ovat näet solmineet kaksivuotisen jatkopestin. Tamminen hyökkää oranssimustien riveissä ainakin kevääseen 2020 saakka.
– Sami on kulkenut pitkän matkan ylä- ja alamäkien kautta lähelle vakituista paikkaa Liiga-joukkueessa. Voidaan sanoa, että hän on lentänyt jopa hieman tutkan alapuolella, KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen kommentoi.
Tamminen pelasi viime kaudella KooKoossa 29 Liiga-ottelua tehoin 1+3. Tämän kauden lukemat ovat 34 ottelua ja 4+3 tehopistettä. Liiga-pelien lisäksi Tamminen on pelannut 31 nuorten SM-liigan ottelua pistein 8+13.
Nuori hyökkääjä on jatkosopimuksesta luonnollisesti mielissään.
– Täällä on loistavat olosuhteet kehittyä hyväksi Liiga-pelaajaksi. Kouvola on kotikaupunkini ja KooKoo kasvattajaseurani, joten miksi vaihtaisin muualle?
– Lisäksi minun ja ”Virtsin” (Mikko Virtanen) tavoite on vielä jonain päivänä päästä KooKoo Hall of Fameen!
Lähde: KooKoon verkkosivut
LUE MYÖS:
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin