Sky Sports: Chelsean tarjous Ranskan liigassa pelaavasta hyökkääjästä hylättiin
Kuva: Getty Images
Lyon on hylännyt Chelsean Moussa Dembelestä tekemän 34 miljoonan punnan suuruisen tarjouksen, raportoi Sky Sports.
Ranskalaisseura Lyon julkaisi torstaina tiedotteen, jossa se alleviivasi halunsa siitä, että Dembele jäisi seuraan.
– Haluaisimme vahvistaa toiveen, joka päti jo kesällä 2019: pitää Moussa Dembele. Seuralla on täysi luotto Moussaan ja se laskee erityisesti hänen varaansa ensi kausien menestyvän joukkueen rakentamisessa, tiedotteessa luki.
Skyn mukaan Chelsean manageri Frank Lampard on tarkkaillut Dembelettä jonkin aikaa. Sky Sportsin saamien tietojen mukaan Lampard on saanut tietoja Dembelestä, joissa tätä verrataan Chelsean ikoniseen norsunluurannikkolaiskärkeen Didier Drogbaan.
Chelsea toivoo vahvistavansa hyökkäysosastoaan tammikuussa, sillä vähälle vastuulle jäänyt ranskalaiskärki Olivier Giroud on lähtökuopissa. Maalinteko on levännyt tällä kaudella Tammy Abrahamin harteilla.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä