Sir Alex ei myönnä virhettä: “David Moyes oli oikea mies ManU:un”
Kuva: Getty Images
Manchester Evening Newsin mukaan Manchester Unitedin legendaarinen manageri Sir Alex Ferguson ei vieläkään myönnä, että David Moyesin palkkaaminen hänen seuraajakseen oli virhe.
Fergusonin valitsema Moyes kesti Old Traffordin lauteilla vain 10 kuukautta kunnes sai potkut.
– Hän oli oikea mies seuraajakseni. Moyes oli tehnyt upeaa työtä Evertonissa 11 vuoden ajan. Valitettavasti David ei vain saanut hommaa toimimaan, Ferguson sanoo.
Uudessa kirjassaan Ferguson paljastaa, että ykkösvaihtoehto hänen seuraajakseen olisi ollut hänen papereissaan Pep Guardiola, joka valitsi kuitenkin Bayern Münchenin. Myös Jose Mourinho kiinnosti, mutta hänen kanssaan ei lopulta päästy keskusteluyhteyteen.
– Jokainen manageri katsoo Manchester Unitedia ylöspäin, mutta minä halusin siinä kohtaa mennä Chelseaan. Vaikka halusin lähteä Real Madridista, Ferguson tiesi, että ykkösvaihtoehtoni on Chelsea, joten emme edes keskustelleen asiasta, Mourinho sanoo.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen