”Siellä on kotini” – Barcelona-legendasta Katalonian päävalmentaja?
Katalonian itsenäisyyshankkeet ovat nousseet useasti esille jalkapalloonkin liittyen ja Katalonia on pelannut myös maaotteluita, kuten keskiviikkona Afrikan mestaruusturnaukseen valmistautuvaa Tunisiaa vastaan.
Ottelu merkitsi paluuta kotiin – ainakin hetkeksi – myös todelliselle Barcelona-ikonille Xaville, joka nähtiin kentällä 3-3-tasapeliin päättyneessä ottelussa.
Katalonian maajoukkueen tuleva status on vielä täysin hämärän peitossa, mutta jollain tasolla maajoukkuetoiminta varmasti jatkuu tästä eteenpäinkin. Melkoisen profiilinnoston maajoukkuetoiminta kuitenkin saisi Xavin tapainen nimi päävalmentajana. Eikä mies itse ajatusta tyrmää.
– Koskaan ei tiedä. Nyt on varhaista sanoa, mutta ajatus se on sekin – tulla kotiin ja valmentaa Barcelonassa, Kataloniassa. Siellä on kotini, Xavi sanoi COPE radion haastattelussa.
LUE MYÖS:
- Ruotsi ja Tanska jatkavat MM-jahtia
- Pääkaupunkiseutu hiljeni liigatasolla
- Olympiakomitealta raju linjaus naisurheilijoille – ”Ei ole reilua”
- Kohtalonotteluita torstaina – miten käy Ruotsin?
- HIFK:n kausi katkolla – miten käy mestareita vastaan?
- Huuhkajilla edessä vuoden ensimmäinen ottelu
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara