Saku Koivu ei katso Leijonien Ruotsi-ottelua suorana: ”En aio herätä siihen aikaan”
Kuva: Getty Images
Olympiajoukkueesta sivuun omasta tahdosta puolikuntoisuuteen vedoten jäänyt Saku Koivu ei aio katsoa Suomen ja Ruotsin välistä perjantain välierää suorana.
– Tallennan sen mahdollisesti. koska en aio herätä aamuneljältä katsomaan sitä, Koivu kertoo NHL.com:ssa viitaten aikaeroon.
– Mutta katson varmasti sen myöhemmin.
39-vuotias Koivu sai aivotärähdyksen syksyllä ja vaikka oli palannut peleihin, katsoi hän paremmaksi latautua olympiatauon aikana NHL:n tiukkaan kevääseen – ymmärrettävästi. Anaheimissa harjoitellaan myös jo päätä pahkaa olympialaisten aikana, koska sarja jatkuu nopeasti kisojen päätyttyä.
Koivun mukaan hän on katsonut vain yhden Leijonien pelin – Suomen 3-1-voiton Venäjästä. Koivu näkee turnauksessa pelaavien joukkueiden olevan erittäin kurinalaisia.
– Jos katsotaan vaikka Kanada-Latvia-peliä, joukkueet olivat todella tiiviitä puolustuspäässä. Se on myös aina ollut Suomen vahvuuksia ja meillä on aina ollut myös tarpeeksi laatua parin maalin tekemiseen.
– Venäjä-ottelussa Suomi sai pari maalia eteen ja sen jälkeen mielestäni joukkue puolusti vahvasti. Tämä on taas uusi mahdollisuus Suomelle ja upea asia koko maan jääkiekolle.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä
- Max Verstappen käytti McLarenin toilailut hyväkseen – päätöskisaan herkulliset lähtökohdat
- Oscar Piastri kavensi eroa – vei sprinttikisan voiton
- Manchester United köysissä brittikenttien 53:nneksi ”parhaan” joukkueen kanssa
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Huuhkajat taipui Romanian vieraana
- IL: SM-liigan entiselle maalikuninkaalle tylyt lähtöpassit
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Suomalaisilla karmaiseva kauden startti