Saksan keihäsihmeeltä paljonpuhuva kommentti Tero Pitkämäestä
Kuva: Getty Images
Tero Pitkämäki heitti Lontoossa MM-loppukilpailussa kauden toiseksi parhaan heittonsa 86,94. Se toi tällä kertaa viidennen sijan. Voittoon heitti Saksan Johannes Vetter tuloksella 89,89.
– Juttelin Vetterin kanssa kentällä. Sanoin hänelle: olet sinä uskomaton mies. Hän sanoi minulle: uskomaton olet sinäkin, Pitkämäki kertoi.
Molemmat tiesivät, mistä puhuivat. Molempien suoritukset olivat Lontoossa lauantaina erittäin kovat.
– En ole koskaan ollut näin tyytyväinen viidennestä sijasta. Ei jäänyt jossiteltavaa. Karsinta toi varmuutta. Ensimmäinen heitto oli perusheitto, toiseen yritin lisätä vauhtia, mutta se ei pysynyt kasassa. Kolmanteen otin vauhtia pois ja siinä oli myös tilanne, joka sytytti, Pitkämäki sanoi.
Lähde: SUL:n tiedote
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä