Saksan hyökkääjä Marcel Noebels: ”Miksemme pystyisi yllätykseen?”
Kuva: Getty Images
Suomella on MM-kisoista alla kaksi tappiota, tiistaina vastaan asettuvalla Saksalla kaksi voittoa. Saksa voitti lisäksi Latvian, jolle Suomi kärsi avausottelussa tappion. Silti saksalaisleirissäkään ei elätellä kuvitelmia suosikkiasemasta Leijonia vastaan.
Saksan päävalmentaja Pat Cortina on tyytyväinen avaustuloksiin ja uskoo niiden vahvistaneen joukkueen itseluottamusta. Sitä kuitenkin Cortinan mukaan todella myös tarvitaan Suomea vastaan etenkin, kun Leijonat janoavat – ja tarvitsevat – avauspisteitään.
– Se tekee ottelusta vielä vaikeamman, Cortina myönsi Saksan liiton DEB:n verkkosivuilla.
Mitään pilvilinnoja eivät elättele myöskään Saksan pelaajat, mutta eivät myöskään lähde ennalta alistuneina Suomea vastaan, kuten hyökkääjä Marcel Noebels totesi.
– Suomalaiset ovat suuria ennakkosuosikkeja, mutta miksemme myös me pystyisi yllätykseen, Noebels heitti.
LUE MYÖS:
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun