Ruuskanen ja Mannio joutuvat jännittämään – pullahtavatko keihäsfinaalista?

Kuva: Getty Images
Antti Ruuskanen heitti Pekingin keihään karsinnassa 82,20 ja Ari Mannio 80,19. Karsintaraja oli 83 metriä, joten molemmat ovat vaarassa jopa pudota keihään finaalista.
Ruuskanen oli A-ryhmän neljäs ja Mannio viides, finaaliin menee kaksitoista heittäjää. Tilastojen valossa tilanne näyttää pahalta, sillä B-ryhmässä on mukana peräti 13 miestä, jotka ovat heittäneet tällä kaudella yli 83 metriä ja 85 metrin ylittäjiäkin löytyy peräti seitsemän. Heidän lisäkseen mukana on viime vuonna 89,15 heittänyt Kiinan Qinggang Zhao, joka ei ole vielä tällä kaudella kilpaillut. Tero Pitkämäki heittää B-ryhmässä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa