Ruma romahdus! Viime kauden suomalaisen NHL-sensaation taso laskenut rajusti – oliko tämä nähtävissä?
Kuva: Getty Images
Markus Granlund iski viime kaudella 19 maalia NHL-seura Vancouver Canucksille. Kanadalaisseura oli viime sesongilla yksi sarjan häpeäpilkuista, jonne Granlund toi hieman valoa.
Oli kuitenkin jo tuolloin nähtävissä, että Granlund iski maaleja ehkä taitojensa ylärajoilla. The Athletic -lehdessä muistutettiin tällä viikolla, että miehen laukaisuprosentti oli peräti yli 15.
Granlundin laukaisuprosentti on ollut tällä kaudella vaatimaton 7,8, mikä taas lienee alakanttiin kykyihin nähden. Maaleja on syntynyt vain seitsemän.
Ennen kaikkea suomalaisen pelaamiseen on vaikuttanut vähentynyt vastuu ylivoimalla sekä uudet tähtipelaajat Brock Boeser, Thomas Vanek ja Sam Gagner.
Kuten Canucksin valmennus The Athleticille totesikin, Granlundin tulevaisuus NHL:ssä on yleispelaajana, joka taitaa alivoiman ja pelin rikkomisen. Ei siis kärkiketjuissa, vaan kolmosessa tai nelosessa.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen