Roman Eremenko palasi Veikkausliigakentille – kommentoi kokaiinikäryään

Roman Eremenkon kauan odotettu paluu Suomen kentille nähtiin maanantaina, kun Eremenko puki HIFK:n paidan päälleen.
Eremenko pelasi Veikkausliigassa viimeksi 18-vuotiaana vuonna 2005. Sen jälkeen tie vei hänet Italiaan, Ukrainaan ja Venäjälle. Hän jäi kokaiinin käytöstä kiinni vuonna 2016 eikä ole puhunut suomalaismedialle sen jälkeen.
– Se tapahtui. Se oli iso tapahtuma. Kärsin ja kärsittiin koko perhe. Kyllähän se kasvatti, mutta täällä ollaan, Eremenko kommentoi kokaiinikäryään hieman kiertoteitse.
Eremenko ei ollut pelannut 1,5 vuoteen, sillä hän purki sopimuksensa helmikuussa 2021 palatakseen takaisin Suomeen asumaan perheensä kanssa. Pelaamattomuus näkyi ajoittain Eremenkon otteissa erityisesti väsymyksenä. Hän kuitenkin osoitti taitojensa olevan edelleen tallessa. Se ei kuitenkaan auttanut HIFK:ta, sillä FC Inter haki pisteet 3-0-voitolla. Ottelun kulminaatiopiste nähtiin 23. minuutilla, kun HIFK:n kapteeni Sakari Mattila sai samasta tilanteesta suunsoitosta kaksi keltaista korttia ja joutui suihkuun. Inter pystyi käyttämään miesylivoiman tehokkaasti hyväkseen ja palasi takaisin voittojen tielle.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi