Robbie Savage: ”Leicesterin liigajohto on täysin naurettava tilanne”

Leicesterillä on jäljellä kahdeksan ottelua Valioliigassa ja sillä on viiden pisteen kaula Tottenhamiin. Joukkueen entinen pelaaja ja nykyinen TV- ja radiokommentaattori Robbie Savage on innoissaan tilanteesta.
– Onhan tämä täysin naurettava tilanne, että Leicesterillä on noin iso etumatka. Kyllä tämä on enää kahden kauppa, Leicesterin ja Tottenhamin, Savage sanoi BBC:n Radio 5:lle.
– Manchester City ja Arsenal ovat jo jääneet junasta, ei heillä ole tuolta enää mahdollista nousta mestaruuteen. En näe, että he pystyisivät isoon voittoputkeen kauden päätteeksi.
Leicesterin edellinen pokaali on kaudelta 2000, kun se voitti Liigacupin. Savage oli tuolloin juhlimassa voittoa.
– Onhan tämä nykyjoukkue huikeasti parempi, mitä me olimme silloin. Jos he todella voittavat mestaruuden, se on mielestäni yksi jalkapallohistorian suurimmista saavutuksista ja yllätyksistä, mitä olemme koskaan nähneet, Savage päivitteli.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi