Riitta-Liisa Roposen pitkä odotus viimein ohi

Naisten 30 kilometriä lauantaina päättää Sotshin olympialaisten hiihdot naisten osalta. Riitta-Liisa Roposelle matka on ainoa, jonka hän kisoissa hiihtää ja odottelua on riittänyt.
– Odotus on ollut todella pitkä. Olen katsellut kisoja, harjoitellut ja tappanut aikaa, Roponen huokaa Yle Urheilulle.
– Mieluummin olisin jo itse hiihtänyt kilpaa ja kovaa. Mutta minun ei tarvitse näyttää kenellekään. Riittää, että minä ja läheiseni tietävät, että kaikki on tehty, Roponen painottaa.
Roponen odottaa normaalia varovaisempaa kisavauhtia. Rankan radan pitäisi ainakin suosia sitkeää suomalaista vapaan hiihtotavan taitajaa.
– Varmasti tulee kova ja raastava kisa. Uusi lumi satoi maahan ja nyt aurinko lämmittää sitä, joten latu ei varmasti ole liukas.
– En näe, että tässä radalla joutuisin heikkouksilleni. Paljon töitä pitää tehdä, Roponen sanoo.
Voittajaa Roponen ei lähde ennakoimaan muuten kuin sen suhteen, että perinteisesti vahvat värit eivät kenties lauantaina jyllää.
– Norjalaiset ovat olleet harvinaisen lyötävissä näissä kisoissa. Uskon, että lauantaina voittaja tulee muualta kuin Norjasta.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi