Riitta-Liisa Roposen pitkä odotus viimein ohi
Kuva: Getty Images
Naisten 30 kilometriä lauantaina päättää Sotshin olympialaisten hiihdot naisten osalta. Riitta-Liisa Roposelle matka on ainoa, jonka hän kisoissa hiihtää ja odottelua on riittänyt.
– Odotus on ollut todella pitkä. Olen katsellut kisoja, harjoitellut ja tappanut aikaa, Roponen huokaa Yle Urheilulle.
– Mieluummin olisin jo itse hiihtänyt kilpaa ja kovaa. Mutta minun ei tarvitse näyttää kenellekään. Riittää, että minä ja läheiseni tietävät, että kaikki on tehty, Roponen painottaa.
Roponen odottaa normaalia varovaisempaa kisavauhtia. Rankan radan pitäisi ainakin suosia sitkeää suomalaista vapaan hiihtotavan taitajaa.
– Varmasti tulee kova ja raastava kisa. Uusi lumi satoi maahan ja nyt aurinko lämmittää sitä, joten latu ei varmasti ole liukas.
– En näe, että tässä radalla joutuisin heikkouksilleni. Paljon töitä pitää tehdä, Roponen sanoo.
Voittajaa Roponen ei lähde ennakoimaan muuten kuin sen suhteen, että perinteisesti vahvat värit eivät kenties lauantaina jyllää.
– Norjalaiset ovat olleet harvinaisen lyötävissä näissä kisoissa. Uskon, että lauantaina voittaja tulee muualta kuin Norjasta.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen