Red Bullin moottoriroimittaja selvisi vihdoin – luvassa Renaultin TAG Heuer –mylly!
Kuva: Getty Images
Red Bull ja Renault ovat tehneet sopimuksen tiimin moottorien toimittamisesta. Red Bull jatkaa näin kymmenettä vuotta yhteistyötä Renaultin kanssa, mutta nyt uusin tuulin.
Uuden moottorin nimeksi tulee Red Bull Racing-Tag Heuer RB12.
– TAG Heuer on ollut ikoni F1-maailmassa vuosikausia ja olemme todella tyytyväisiä päästessämme tekemään yhteistyötä heidän kanssaan. Tästä tulee yksi formula ykkösten mielenkiintoisimmista yhteistyökumppanuuksista, tiimipäällikkö Christian Horner sanoi Red Bullin tedotteessa.
– Olemme myös tyytyväisiä Renaultin sitoutumiseen moneksi vuodeksi F-ykkösiin, heidän yhteisyönsä Ilmorin kanssa antaa meille varmuutta kaudelle 2016, Horner uskoi.
Red Bull uhkasi jo vetäytyä kokonaan sarjasta, kun se sai pakit kaikilta muilta mahdollisilta moottoritoimittajilta, eikä ollut tyytyväinen Renaultin tämän kauden voimanlähteeseen. Ensi kaudella Renault vahvistaa tuntuvasti läsnäoloaan F1:ssä, sillä se ilmoitti juuri ostaneensa Lotuksen tiimin.
LUE MYÖS:
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken
- Ei menestystä hallissa – Murto ja Pulli kärkikympin ulkopuolella
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit