Real Madridin päävalmentaja osti itselleen lisää työaikaa voittamalla Mestarien liigan lilliputin: ”Toivottavasti tilanne rauhoittuu”

Real Madrid voitti tiistain myöhäisillassa Mestarien liigan lilliputteihin kuuluvan Viktoria Plzenin lukemin 2-1. Marcan mukaan voitto tarkoitti sitä, että Realin päävalmentaja Julen Lopetegui jatkaa seuran peräsimessä ainakin sunnuntain El Clasicoon asti.
Realilla on takana vaikeat viime viikot, sillä ennen Plzen-kamppailua joukkue ei ollut saanut voittoa edelliseen viiteen otteluun. Tiistain tulos toi seuralle helpotusta.
– Pääsemme hiljalleen vauhtiin. Toivottavasti tilanne rauhoittuu, kun joukkue alkaa voittamaan enemmän. Tässä pelissä tavoitteena oli vain saada voitto äärimmäisen hankalissa olosuhteissa. Me edelleen tuhlaamme hyviä maalipaikkoja, mutta voitto ei ollut uhattuna, Lopetegui sanoi pressille ottelun jälkeen.
– Voitottoman putken aikana tulee heikkoja hetkiä. Siksi voittaminen oli nyt niin tärkeää. Olo tuntuu hyvältä, koska saimme kolme pistettä.
– Olen ihan kunnossa, kiitos kysymästä. Olen paljon iloisempi kuin Levante-pelin jälkeen, koska nyt saimme putkemme poikki. Olisimme ansainneet voittaa paljon isommallakin erolla, valmentaja arvioi.
Sunnuntain Barcelona-ottelu voi olla Lopeteguin työpaikan kannalta ratkaiseva. Barca on karannut La Ligassa Realilta jo neljän pisteen päähän, joten tappiota madridilaiset eivät voi ottelusta ottaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Mourinhon koirankopissa istunut saksalaislegenda valloittamaan Amerikkaa
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Antaako Anaheim nyt luottoa Vataselle?
- Antonio Conte kieltäytyi Real Madridin valmennuspestistä – Ykkösehdokkaaksi nousi uusi mies
- Antti Muurinen: ”Brasilian pitää onnistua tosi hyvin”