Ranskalle nihkeä tasapeli Ecuadorin kanssa – silti lohkovoittoon
Kuva: Getty Images
Ranska pelasi Ecuadorin kanssa maalittoman tasapelin E lohkon päätösottelussa. Tulos riitti Ranskalle lohkovoittoon.
Ranska oli kahdella aiemmalla voitollaan varmistanut jo jatkopaikkansa, joka näkyi Didier Deschampsin pelaajavalinnoissa avauskokoonpanoon.
Ensimmäinen 45-minuuttinen ei tarjonnut huippupaikkoja. Ranskalaispuolustus joutui muutamaan juoksukilpailuun huippunopean Enner Valencian kanssa, mutta tulosta ei syntynyt.
Ranska tuli toiseen puoliaikaan terävästi. Antoine Griezmann päätti hyvän hyökkäyksen ohjaamalla keskityksen ecuadorilaisten maalin tolppaan. Ecuador koki raskaan menetyksen pian tämän jälkeen, kun joukkueen kapteeni Antonio Valencia joutui katsomaan taklauksensa jälkeen punaista korttia pelin 50. minuutilla.
Ranskalaishyökkääjä Karim Benzema lähti otteluun kisojen maalipörssin jaetulla kakkosijalla ja Real Madrid -tähti hakikin ahnaasti maaleja. Tulosta ei kuitenkaan tällä kertaa tullut. Ranska ei siis lopulta pystynyt hyödyntämään miesylivoimaansa vaikka palloa hallitsikin. Myös Ecuador sai lopussa mahdollisuuden vielä ottelun voitto, mutta tulosta ei syntynyt.
Ranska eteni jatkoon lohkovoittajana seitsemällä pisteellä ja kohtaa maanantaina Nigerian. Ecuador jäi lohkon kolmanneksi, eikä edennyt jatkoon.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Megatähti Aleksander Ovetshkinille vastuuta
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Komarov hyökkää Leijonien ykkösketjussa – katso kentälliset
- Ranska ja Kanada 1-1 tasatilanteessa
- Ruotsi pitää oven auki NHL-pelaajille
- Hollanti puolivälieriin viime hetken osumalla