Rafa Benitez Newcastle-pestistään: ”Edessämme on massiivinen haaste”

Rafael Benitez nimitettiin odotetusti Newcastlen uudeksi manageriksi. Pystyykö hän pelastamaan tämän kauden, sillä Newcastle on pahassa putoamiskurimuksessa?
– On mahtavaa päästä valmentamaan näin legendaarista brittiseuraa. Meillä on edessä massiivinen haaste loppukaudeksi, Benitez viittasi putoamistaisteluun.
Newcastle on rämpinyt pahasti Steve McClarenin johdolla, joukkue on liigassa toiseksi viimeisenä pisteen päässä säilymisestä. Tyly fakta on, että kolmikosta Newcastle, Norwich, Sunderland vain yksi tulee selviämään. Aston Villan tilanne pahnan pohjalla on jo toivoton.
– Haaste on valtava paitsi minulle ja pelaajille, myös koko seuralle ja faneille. Meidän kaikkien on painettava samaan suuntaan ja puhallettava yhteen hiileen vain yksi tavoite mielessämme, Benitez kertoi Setanta Sportsin mukaan.
– Siksi pyydän kaikilta täyttä tukea tälle joukkueelle. Toon Army, me tarvitsemme teitä nyt todella paljon, Benitez viestitti Newcastlen faniryhmälle.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi