Petteri Koposelle lentolippu ostettuna: ”Ollaan muiden toimijoiden uhreja”

Petteri Koposen pelaaminen Susijengin riveissä ensi viikon perjantaina Venäjää vastaan on epävarmaa.
Suomalaispelaajista Bayern Münchenin Petteri Koponen pelaa tällä kaudella Euroliigaa. Bayern kohtaa perjantain Suomi-Venäjä-ottelua edeltävänä päivänä Euroliigassa Maccabi Tel Avivin ja viikkoa myöhemmin Moskovan Himkin.
– Aamulla (perjantaina) lähtee lento Tel Avivista kello 6.40. Meillä on lentolippu ostettuna. Se voi tietysti jäädä käyttämättä, mutta ei se siitä jää kiinni, Henrik Dettmann kertoo Koposen tilanteesta STT:lle.
Euroliiga hallinnoi myös Euroopan kakkostason seurakilpailua EuroCupia, jonka joukkueiden otteluohjelmissa on lähes kahden viikon tauko MM-karsintojen aikaan. Näin ollen Malagan Sasu Salin ja Frankfurtin Shawn Huff sekä Erik Murphy saapunevat maajoukkueharjoituksiin maanantaina.
– Mehän ollaan vain muiden toimijoiden uhreja, Dettmann viittaa Euroliigan ja FIBA:n väliseen kädenvääntöön.
Lähde: STT
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi