Petteri Koponen kannujahtiin keskiviikkona: ”Lähtökohdat toiseen osaotteluun ovat hyvät”
Susijengin tähtipelaaja Petteri Koposella on keskiviikkona edessään iso ottelu, kun Himki kohtaa Eurocupin toisessa finaalissa Gran Canarian. Lähtökphdat ovat Koposen joukkueelle herkulliset kun alla on 25 pisteen voitto. Koponen muistuttaa kuitenkin Bettsonin blogissaan, että ylimielisyyteen ei ole varaa.
– Aloitimme Eurocupin finaalit vahvasti voittamalla Gran Canarian 25 pisteellä. Kyseessä oli kuitenkin vasta ensimmäinen ottelu eikä mitään ole vielä ratkennut, vaikka lähtökohdat toiseen osaotteluun ovat kieltämättä hyvät.
– Suuri ero tuli varmasti kaikille yllätyksenä, sillä Gran Canaria on hyvä joukkue. Ottelu oli kuitenkin tasainen kolme neljännestä, mutta viimeisellä jaksolla saimme pelimme kulkemaan ja heitot upposivat sisään. Mitään ei ole kuitenkaan vielä ratkennut ja meidän pitää vielä hoitaa toinen peli, Koponen toteaa.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen