Pelicans palkkasi maalivahti Niko Hovisen – ”Saatiin todella kova kaveri tilalle”

Pelicans on tehnyt pelaajasopimuksen maalivahti Niko Hovisen kanssa.
Sopimus pitää Hovisen lahtelaisten riveissä tämän kauden loppuun saakka. Maalivahdin etsintä tuli ajankohtaiseksi, kun joukkueen ykkösvahti Janne Juvonen loukkaantui kauden toisessa ottelussa Bluesia vastaan.
– Jouduttiin ilkeään tilanteeseen, kun Janne Juvonen loukkaantui, mutta saatiin todella kova kaveri tilalle. Niko on maajoukkuetason maalivahti ja luotan mieheen tolppien välissä 100%:sti. Niko halusi tänne ja me haluttiin Niko, niin lopputuloshan on silloin erinomainen, Pelicansin valmentaja Pasi Nurminen kommentoi uutta suojattiaan.
27-vuotias kaksimetrinen Hovinen muistetaan Lahdessa parhaiten kaudelta 2011-2012, jolloin Hovisen uskomattomat otteet siivittivät Pelicansin seurahistoriaan parhaaseen suoritukseen ja SM-finaaleihin.
Hovinen on torjunut alkukauden Oulun Kärpissä ottelukohtaisella sopimuksella. Niko Hovisen veli Miro edustaa myös Pelicansia.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi