Pekka Rinne saa upean kunnianosoituksen – ”Suurin tunnustus, mitä pelaaja voi saada”
Kuva: Getty Images
Viime kauteen hienon uransa lopettanut Pekka Rinne saa Nashville Predatorsilta upean kunnianosoituksen, kun hänen paitansa nostetaan seuran hallin kattoon.
Predators jäädyttää Rinteen pelinumeron 35 ja nostaa sen kotihallinsa kattoon helmikuussa. Samalla hänestä tulee ensimmäinen Nashvillen pelaaja, jonka paita jäädytetään ja joka nostetaan ylälehtereille.
– Kun olin pelannut ensimmäisen otteluni Predatorsissa 2005, en olisi voinut ikinä unelmoidakaan, että paitani jäädytetään 16 vuotta myöhemmin. Se on suurin tunnustus, mitä pelaaja voi saada, Rinne sanoi seuran tiedotteessa.
Rinne pelasi ensimmäiset pelinsä Nashvillessä vuonna 2005 ja edusti koko NHL-uransa seuraa. Rinne valittiin vuonna 2018 NHL:n parhaaksi maalivahdiksi ja hänet valittiin neljästi NHL:n tähdistöotteluun.
Rinne on vasta viides suomalainen NHL-pelaaja, joka saa vastaavan kunnian. Aiemmin Jari Kurrin (Edmonton), Teppo Nummisen (Arizona), Teemu Selänteen (Anaheim) ja Jere Lehtisen (Dallas) paidat ovat nousseet kattoon.
Kaikki NHL-ottelut ovat katsottavissa Elisa Viihde Viaplay -palvelussa sekä lähes kaikki myös V sport -kanavilla. Suorien lähetysten lisäksi luvassa on kotimaiset studiolähetykset viikoittain, parhaimmillaan jopa kahtena päivänä viikossa. Studioissa nähdään otteluanalyysien lisäksi myös ainutlaatuisia haastatteluita, joissa ääneen pääsevät kauden aikana niin kotimaiset kuin kansainvälisetkin supertähdet.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille