Paul Scholes julmana: ”Aguero ainoa Valioliigan todellinen huippu”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin entinen keskikenttäpelaaja Paul Scholes tuntuu olevan hanakka ottamaan kantaa jalkapallomaailman asioihin.
Scholes toimii BT Sport-kanavan jalkapalloasiantuntijana. Hänen mielestään Englannin Valioliigassa ei todellakaan pelaa maailman tai edes Euroopan parhaita pelaajia.
– Näin se asia on, kun katsotaan, millaisia pelaajia on Valioliigaan tullut. Manchester Cityn hyökkääjä Sergio Aguero on ainoa, joka mahtuisi avauskokoonpanoon esimerkiksi Barcelonassa, Real Madridissa tai Bayern Münchenissa, Scholes paaluttaa.
– Parhaat pelaajat ovat Barcelonassa, Real Madridissa ja Bayern Münchenissa, sitten tulevat PSG ja Juventus. Englantilaisten joukkueiden taso tulee selkeästi näiden alapuolella.
– Kun katsot Valioliigan huippujoukkueiden pelaajia, kuinka moni sieltä mahtuisi pelaamaan Barcelonassa? Tai Realissa tai Bayernissa? Epäilen ettei kukaan muu kuin yksittäinen poikkeus, joka on Aguero, Scholes kritisoi.
LUE MYÖS:
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana
- Ura ohi! Leijonissakin esiintynyt konkaripuolustaja lyö hokkarit naulaan
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa
- Urheilucast: Antti Pennaselta tyly ilmoitus Liigan ykköstähdelle
- Nyt muhii jättipaukku! Suomalaistähti siirtymässä Barcelonan riveihin
- IS: Jari-Matti Latvalalta suorat sanat Kalle Rovanperä -spekulaatioista
- Jokerit teki sopimuksen Ville Leinon kanssa – tästä on kyse