”Paljon enemmän kuin vain kova kaveri” – Leeds ja Englanti surevat koronan viemää Norman Hunteria

Kaksinkertainen Englannin mestari Leeds United riveissä, Englannin maajoukkuemies, aikansa legendoihin kuulunut toppari Norman Hunter on menehtynyt sairaalassa koronaviruksen uhrina 76 vuoden iässä.
Kaikkiaan 14 kautta Leedsia edustanut Hunter on seuran suuruuden aikojen tunnetuimpia pelaajia. Kovaotteisen topparin luonteesta kertoo paljon hänen lempinimensä ”Biter Yer Legs”. Kaikkiaan 723 virallisessa ottelussa Leedsia edustanut Hunter pysyi seuran miehenä loppuun saakka.
Maine oli kova, mutta turhan yksipuolinen.
– Normanilla oli aina pilke silmäkulmassa. Hän oli erittäin ammattimainen, kova tekemään töitä ja sellainen pelaaja, joka oli hyvä olla joukkueessa, Englannin maalivahtilegenda Peter Shilton muisteli BBC Sportille.
– Hän oli pelaaja, jota vastaan ei ollut koskaan mukava pelata, sillä hän todella teki selväksi, että on kentällä. Hän oli suuri pelaaja, hänessä oli paljon enemmän kuin vain kova kaveri.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi