Palaako Ruotsi valtaan? – Pronssiottelussa olympiafinaalin uusinta
Käsipallon EM-lopputurnaus on edennyt mitalipeleihin. Kesän olympiafinaalissa pelanneet Tanska ja Ranska putosivat molemmat välierissä ja kohtaavat näin taistelussa himmeimmistä mitaleista. Tanska hävisi Espanjalle ja Ruotsi osoitti jälleen venymiskykynsä voittamalla hallitsevan olympiakultamitalistin, Ranskan, maalilla.
Voitto avasi Ruotsille mahdollisuuden palata arvoturnausten mestaruuskantaan. Viime vuosina Skandinavian ykkönen on ollut selvästi Tanska, mutta nyt voi tapahtua ”paluu arkeen”. Vastustaja Espanja on kuitenkin ollut koko turnauksen vakuuttava – olympiakisojen pronssimitalisti lähtee pienenä ennakkosuosikkina sunnuntain finaaliin.
Elisa viihde Viaplay näyttää mitaliottelut palvelussaan. Tanskan ja Ranskan välinen ottelu alkaa kello 16.30 ja Euroopan mestaruudesta pelataan alkaen 19.00
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille