”Olisin voinut tappaa hänet” – Claudio Ranieri hermostui täysin omaan pelaajaansa
Kuva: Getty Images
Fulham voitti äärimmäisen tärkeässä Valioliigan ottelussa lauantaina Huddersfieldin Aleksandar Mtrovicin lisäaikamaalilla, mutta vajaa kymmenen minuuttia aiemmin tapahtunut tilanne kuohutti vielä ottelun jälkeen.
Ottelun 82. minuutilla Fulham sai käsivirheen seurauksena rangaistuspotkun ja Aboubakar Kamara nappasi pallon tiukasti itselleen aikomuksenaan laukoa 11-metrinen. Ongelma vain oli, että Kamara ei ole Fulhamin ykkösvaihtoehto rankkareiden laukomiseen.
Mitrovic, jonka olisi kuulunut rangaistuspotku laukoa, yritti jo kentällä tehdä asiaa selväksi, mutta Kamara ei välittänyt tästä sen enempää kuin muidenkaan joukkuekavereiden sanomisista, laukoi itse – ja epäonnistui.
Vaikka ottelu lopulta kääntyi Fulhamin voitoksi, manageri Claudio Ranieri kiehui raivosta ottelun jälkeen.
– Se oli epäkunnioittavaa niin minua, seuraa, kanssapelaajia kuin yleisöä kohtaan. Halusin tappaa hänet, Ranieri sauhusi Bildin mukaan ja jatkoi vielä.
– Ei, hän ei ole pyytänyt anteeksi. Tämän ihmisen kanssa ei voi puhua. Hän ei ole yksinkertaisesti tajunnut koko asiaa.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen