Oho! Legendaarinen selostaja palaa ääneen C Morella
Kuva: Juha Tamminen
Yleisurheilun Timanttiliigan avausosakilpailu Qatarin Dohassa kisataan perjantaina 4. toukokuuta. Kisat nähdään Suomessa C Morella, ja yleisurheiluselostamosta kuullaan perjantai-iltana tuttua ääntä, kun Jari Porttila tekee paluun selostamoon parin kisan ajaksi.
– Mukava päästä taas sorvin ääreen, Porttila kertoo C Moren tiedotteessa.
– Timanttiliiga on huikea sarja. Mukana ovat kaikki maailman huiput, ja itse asiassa kärjen taso on vielä laajempi kuin arvokisoissa. Etenkin kauden alkuun mukaan tulee esimerkiksi todella kovia etiopialaisia ja kenialaisia pitkänmatkanjuoksijoita, joilla on samanlainen tilanne kuin uusilla norjalaisilla hiihtäjillä kauden alussa: Nimet ovat vielä tuntemattomia, mutta läpimurto avauskisassa tietäisi kirkasta tulevaisuutta, Porttila huomauttaa.
Lähde: C Moren tiedote
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat