Nyt on tylyä! Mourinho sanoi suorat sanat häntä kritisoineelle valmentajalle – ”Huonoin Valioliigassa”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin manageri Jose Mourinho on vastannut kritiikkiin, jonka sai viikonloppuna Ajaxiakin valmentaneelta Frank de Boerilta, 47, liittyen Unitedin lupaavaan hyökkääjään Marcus Rashfordiin.
Hollantilainen De Boer harmitteli aiemmin, että on sääli Rashfordin kehityksen kannalta, että hänen valmentajanaan toimii juuri Mourinho. Samalla de Boer otti kriittisesti kantaa Mourinhon taustaan nuorten pelaajien kehittämisessä.
Mourinho ei sulattanut kommentteja vaan vastasi niihin tapansa mukaan tympeänä.
– Olen lukenut joitakin kommentteja Valioliigan historian huonoimmalta valmentajalta Frank de Boerilta, Mourinho sanoi maanantaina Marcan mukaan.
De Boer valmensi Valioliigassa Crystal Palacea vain kaksi ja puoli kuukautta kuluvan kauden alusta ennen potkujaan.
– Seitsemästä pelistä tuli seitsemän tappiota ja nolla tehtyä maalia, ja hän sanoo, ettei Rashfordille ole hyvä asia pelata minun kaltaiseni valmentajan alaisuudessa, Mourinho ihmetteli.
– Jos hän (Rashford) olisi hänen (de Boerin) valmennuksessaan, hän (Rashford) oppisi häviämään, koska hän (de Boer) hävisi jokaisen pelin, Mourinho sanoi tylysti.
Mourinho antoi Rashfordille sauman lauantaina Liverpoolia vastaan, ja nuorukainen kiitti portugalilaista tämän vuoden ensimmäisestä avauskokoonpanopaikastaan tekemällä kaksi maalia Unitedin huipputärkeässä 2-1-voitossa.
LUE MYÖS:
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan