Nousu viittä vaille valmis – hyviäkin suomalaisuutisia Tanskasta

Tanskan jalkapallo on vetänyt suomalaispelaajia puoleensa jo jonkin aikaa. Huuhkajien viime karsintojen pelaajista Tim Sparv, Joni Kauko ja Pyry Soiri pelaavat Tanskan pääsarjassa ja Markku Kanervan ajan muista Huuhkaja-pelaajista Markus Halsti edusti Kaukon ja Soirin tapaan Esbjergiä.
Esbjergin kausi päättyi pettymykseen, sillä joukkue putosi pääsarjasta. Sparvin Midtjylland jyrää kohti mestaruutta, mutta loukkaantumisten runtelema kausi on pitänyt Huuhkaja-kapteenin pitkälti sivussa.
Tanskan ykkösdivisioona on käytännössä ratkennut: Vejle tulee nousemaan takaisin pääsarjaan. Ja joukkueen puolustuksen keskellä peliä johtaa Juhani Ojala, Huuhkajissa Kanervan aikaan pelannut toppari hänkin.
Vejle tuli Suomessa tunnetuksi alkujaan siitä, että seuran omistaa sama taho kuin HIFK:n viime vuoden kevään ostajat. Ojala haki vastuuta Häckenistä, mutta sitä tuli niukasti – ja sitten toppari siirtyi Vejleen. Tarkoitus oli tuoda kokemusta joukkueeseen ja sitä myös tuli. Nyt tavoite on täyttymässä ja joukkue nousemassa takaisin.
Maanantaina Vejle voitti Roskilden 4-1 ja Ojala pelasi täydet minuutit. Joukkue johtaa sarjaa seitsemällä pisteellä, kun pelejä on jäljellä vain neljä. Näyttää siis todennäköiseltä, että Juhani Ojala juhlii sarjanousua vielä tämän heinäkuun aikana.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi