Nousijajoukkue hankki kokoa: ”Älykkäästi liikkuva boxipelaaja”

Veikkausliigaan noussut AC Oulu jatkoi joukkueensa vahvistamista. Uusimpana pelaajana haaviin jäi romanialaiskärki David Popa. Kaudella 2019 Popa teki AC Kajaanille seitsemän maalia tusinassa otteluita. Viime kausi meni loukkaantumisten vuoksi pilalle, mutta hän oli tehnyt jo vaikutuksen AC Oulun valmennusjohtoon.
– David on Suomeen tullessaan osoittanut olevansa tehokas viimeistelijä, mutta viime kausi meni piloille loukkaantumisen takia sekä osittain siksi, että hän pelasi vieraalla paikalla laiturina, arvioi Oulun päävalmentaja Jyrki Ahola AC Oulun kotisivuilla.
– Hän on isokokoinen ja älykkäästi liikkuva boxipelaaja, joka tuo meille erilaisen vaihtoehdon hyökkäyspeliimme. Lisäksi David ymmärtää hyvin peliä ja omaa hyvän taustan Birminghamin akatemiasta sekä Romanian nuorten maajoukkueesta, Ahola kehuu.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi