Norjan liigan ”suomalaisjoukkue” putosi sarjatasoa alemmas

Suomalaisen entisen pelaajasuuruuden Simo Valakarin valmentama Tromsö IL ei pelaa ensi kaudella Norjan pääsarjassa.
Tromsö pelasi sunnuntaina 1-1-tasapelin Stabaekin kanssa, ja sen tippuminen sarjatasoa alemmas varmistui. Voitolla Tromsö olisi pysynyt liigakentillä.
Tromsö jäi sarjassa toiseksi viimeiseksi. Sillä oli kasassa sama määrä pisteitä kun kahdella seuraalla joukkuella, mutta koska Tromsöllä oli huonompi maaliero, sen kohtaloksi tuli tippua. Norjan liigan kaksi viimeisintä joukkuetta putosivat.
Tromsö on ollut Norjassa eräänlainen suomalaisjoukkue, sillä joukkueessa pelaa peräti kolme maajoukuepelaajaa: A-maajoukkueen Robert Taylor ja Juha Pirinen sekä alle 21-vuotiaiden maajoukkueen runkopelaaja, isä-Valakarin poika Onni Valakari.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä