Norjalaissankari tulistui: ”Tulen niin vihaiseksi!”
Kuva: Getty Images
Norjan naisten sprinttiviestin sankari Marit Björgen ei säästellyt norjan- ja ruotsinkielisten medioiden lehdistötilaisuudessa sanojaan viime päivien tapahtumista.
Marit Björgen voitti Ingvild Flugstad Östbergin kanssa naisten parisprintin keskiviikkona. Norjalaisten edellinen viesti ei mennyt yhtä putkeen, josta suurin syy vieritettiin epäonnistuneen voitelun piikkiin. Björgen kuitenkin halusi erityisesti puolustaa huoltoryhmäänsä ja kehotti norjalaiskannattajia hillitsemään tunteitaan.
– On uskomatonta, että ihmiset Norjassa voivat vain lähetellä ilkeitä sähköposteja ja tekstiviestejä huoltojoukollemme. Kuulin Knutilta (Nystad), että hänen tytärtään oli kiusattu koulussa. Se on aivan käsittämättömän ilkeää, Björgen puhisi Expressenin.sen mukaan.
– He työskentelevät ja raatavat kovemmin kuin kukaan joukkueessa, jotta me onnistuisimme. Tulen niin vihaiseksi kun näen sellaista. Ärsyynnyn todella.
Björgen myönsi ymmärtävänsä norjalaisten kiinnostuksen heidän edesottamuksiaan kohtaan, mutta teroitti, että rajat ovat viime päivinä ylitetty.
– Kiinnostus on positiivista, mutta menee yli rajan, että ihmisiä haukutaan. Se menee todella, todella yli rajan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan