Norja ei ollutkaan Pyeongchangin paras maa – tämä urheilija löi yksin norjalaiset

Norja löi kaikki talvikisaennätykset kahmimalla Pyeongchangin kisoista peräti 39 mitalia, mutta oliko Norja absoluuttisesti kisojen paras maa. Norjalaisen(!) Nettavisenin mukaan ei.
Nettavisen ei laskenut vain mitalien määrää, vaan suhteutti ne kunkin maan asukaslukuun. Tämä itse asiassa vain korosti Norjan ylivoimaa, sillä vuonomaahan mitaleita virtasi 7,33 miljoonaa asukasta kohden, kun kakkosena tuleva Sveitsi ylsi 1,82 mitaliin miljoonaa asukasta kohden.
Paitsi että Norja olisi tarvinnut pitkälti toistasataa mitalia noustakseen tämän tilaston ykköseksi. Norjan talvikisamahdin murensi yksi urheilija yksinään – naisten SuperG:n pronssimitalisti Tina Weirather.
Kun Weiratherin kotimaassa Liechtensteinissa on asukkaita vain muutama kymmenen tuhatta, yksi mitali nosti pienen ruhtinaskunnan mitalimäärän miljoonaa asukasta kohden peräti lukemaan 26,15.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin