NHL-seura tarkkaillut suomalaisvaraustaan – ”Aika paljon juttelemme”

Kuva: Getty Images
JYPin 20-vuotias puolustaja Anttoni Honka on pelannut hyvää kautta jyväskyläläisjoukkueessa, vaikka joukkueen kausi on ollut hankala. Honka on myös NHL-seura Carolina Hurricanesin varaus, mutta Hongan mukaan lähtö rapakon taakse ei ole vielä ajankohtainen.
Nuoresta iästään huolimatta Honka pelaa jo neljättä kauttaan Liigassa. Hän pitää hallussaan useita joukkueensa tilastojen ykköspaikkoja, jotka heijastavat vahvasti hänen pelitapaansa. Kiekko pysyy hyvin lavassa ja syötöt lähtevät tarkasti. Hän on myös kääntänyt kaksinkamppailut parhaimmalla prosentilla edukseen JYPin joukkueesta.
– Kiekollinen pelaaminen on se mitä minulta odotetaan joukkueessa, ja se minkä koen suurimmaksi vahvuudekseni ja miksi olen ylipäänsä Liigaan päässyt. On kiva kuulla, että kaksinkamppailuissa olen pärjännyt noin hyvin, Honka kertoo Liigan sivuilla.
Honka varattiin NHL:ään viime vuonna, mutta aivan vielä hän ei ole seuraamassa isoveljensä Juliuksen jalanjäljissä rapakon taakse. Hurricanes pitää nuorukaista kuitenkin tarkasti silmällä.
– Ei ole vielä ollut mitään ja tässä tulee Jyväskylässä vielä pelattua. Kyllä sieltä kuitenkin viestiä tulee aika usein ja kyselevät kuulumisia ja miten pelit menevät. Joskus he laittavat videoita, että mitä haluaisivat minun kehittää. Aika paljon juttelemme ja on hieno huomata, että heitä kiinnostaa, paljastaa Honka.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”