Näin paljon USA:ssa syödään ja juodaan Super Bowlin aikana – hirmuista kulutusjuhlaa

Super Bowl -sunnuntaina USA pysähtyy, kun ihmiset seuraavat NFL-kauden huipentumaa. Otteluun kuuluu vahvasti runsaat pelieväät.
Kanasiivet ovat yksi suosituimmista peliruuista ottelun aikana. Onkin arvioitu, että amerikkalaiset syövät peräti 1,42 miljardia siipeä ottelun aikana. Mielenkiintoisena kuriositeettina todettakoon, että siipien hinnat perinteisesti nousevat Super Bowlin aikoihin.
Siipien oheen kuuluvat olennaisesti myös tietenkin virvokkeet. Amerikkalaiset kuluttavatkin peräti 1,1 miljadria litraa olutta päivän aikana. Lisäksi pelin ohessa kuluu lähes 13 miljoonaa kiloa sipsejä.
Ihmisten arvioitiin käyttävän viime vuoden Super Bowliin yhteensä peräti 15 miljardia dollaria ruokaan, juomaan sekä Super Bowl -juhlien rekvisiittaan. Se on lähes sama summa, joka on YK:n maailman ruokaohjelman vuotuinen budjetti.
Tämän vuoden Super Bowlissa kohtaavat Cincinnati Bengals ja Los Angeles Rams.
Super Bowl lähetys alkaa sunnuntain ja maanantain välisenä yönä klo 00:00 alkavalla studio-osuudella. Studiossa peliä alustaa studioisäntä Tuomas Melingin johdolla asiantuntijatrio Mika Laurila, Tomi Tiilikainen ja Miro Kadmiry, joka vei pelinrakentajana Suomen maajoukkueen EM-pronssille vuonna 2021. Ottelulähetys alkaa klo 01:00. Ottelun selostavat Mika Laurila ja Mikko Koikkalainen.
Yön ottelu studioineen on katsottavissa Elisa Viihde Viaplay -palvelussa ja V sport+ Suomi -kanavalla. V sport+ Suomi -kanava on Super Bowlin kunniaksi katsottavissa ilmaiseksi koko viikonlopun ajan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista