Näin Jari Kurri kommentoi Yle:lle NHL-draftia
Kuva: Juha Tamminen
Jari Kurri ihasteli Yle:n Aamu-tv:ssä Suomen saldoa NHL:n kesän varaustilaisuudessa. Seitsemän kierroksen aikana suomalaispelaajia kiinnitettiin 2010-luvun kovin määrä, 23.
– Kyllä suomalaisten kannattaa olla ylpeitä tämän vuoden draftista. Kuusi ensimmäisellä kierroksella ja neljä puolustajaa, mikä on poikkeus, puhelimitse haastateltu Kurri listasi Yle:n Aamu-tv:ssä.
– Aika toki näyttää, että mitä näistä pelaajista tulee. Matka on pitkä, ja tästä työt vasta alkavat pikkuhiljaa.
Dallas Stars valitsi Miro Aaltosen kolmantena. Ensimmäisellä kierroksella draftattiin myös Juuso Välimäki, Urho Vaakanainen, Kristian Vesalainen, Henri Jokiharju ja Eeli Tolvanen.
– Kyllä se on iso kunnianosoitus suomalaista jääkiekkoa kohtaan, että tämmöinen määrä suomalaisia pelaajia valitaan. Voimme olla ylpeitä siitä, mitä tehdään juniorityössä, Kurri hehkutti.
Edellisen kerran näin paljon suomalaisia varattiin vuonna 2002, jolloin peräti 26 suomalaispelaajaa valittiin taalaliigaan.
– Pikkaisen aina taistellaan siitä määrästä. Että onko meillä täällä Suomessa tarpeeksi NHL-pelaajia. Mutta nyt näyttää ainakin siltä, että tulevaisuus on hyvä.
Lähde: YLE:n verkkosivut
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen